Psychoterapia Gestalt. Elementarz

„Czym jest zdrowie psychiczne człowieka?” – w ujęciu psychoterapii Gestalt.

Najtrafniej i najkrócej można opisać założenia psychoterapii Gestalt oraz to, czym jest zdrowie psychiczne człowieka, jako umiejetność życia “tu i teraz”. Zaprzestania w dążeniu do idealnego obrazu siebie, rodziny, innych tzw.”świata” i życia. Żyj teraz, żyj tu, nie wyobrażaj sobie i zobacz świat takim jaki jest, doceń swoje wybory, weź za nie i za siebie odpowiedzialność. Żyj świadomie i z akceptacją. 

Ja.info.pl Zespół: Psycholog • psychoterapeuta Katowice - Częstochowa. Psychoterapia, leczenie depresji, nerwic

W Gestalcie mówi się o twórczym przystosowaniu. Bo jest tak, że świat się wokół nas zmienia, zmieniają się ludzie, zarówno w wyniku zmian życiowych, jak i rozluźniania relacji z jednymi i nawiązywania z innymi. My sami cały czas się zmieniamy, poprzez nasze doświadczenia życiowe, poprzez wiedzę i samorozwój. 

Kiedy nie potrafimy zaakceptować zmian jakie niesie nasza rzeczywistość i chcemy, aby było „po staremu”, przestajemy się rozwijać i twórczo dostosowywać, usztywniamy się – czasem z buntu, częściej z lęku przed tym nowym. Wraz z wewnętrznym usztywnieniem, pojawia się żal, tęsknota, smutek za tym, co było. Przykładem takiej sytuacji jest młody człowiek, który skończył już ścieżkę edukacyjną, rozpoczyna życie zawodowe i ma problem z znalezieniem pracy lub jej utrzymaniem. Mieszka z rodzicami, nie angażuje się w obowiązki domowe, bo… musi szukać pracy, wciąż jest zajęty czymś, co zwiększy jego kompetencje. Stara się utrzymać nieświadomie siebie w pozycji dziecka, które żyje na koszt rodziców i nie nawiązuje stałych relacji, bo jeszcze ma czas. Tymczasem jest nieświadomy swoich lęków i obaw przed dorosłym samodzielnym życiem. Przed trudnościami, które ono niesie. Zawsze można znaleść wymówkę, aby odłożyć decyzje o samodzielności  i samo życie na później. Np. młody człowiek może powiedzieć, zbyt mało zarabiam, aby się wyprowadzić z domu. Czy to jedyny powód? Jest takie indiańskie przysłowie „Aby zobaczyć słońce, trzeba wyjść z cienia rodzinnego domu”.

Czasy się zmieniają, jednak to, co składa się na zdrowie psychiczne człowieka, opiera się na poniższym:

Fundamenty psychoterapii Gestalt

  • odpowiedzialności za siebie,
  • kierowania swojej uwagi na to, na co się ma wpływ,
  • koncentrowaniu się na możliwościach, a nie ograniczeniach;
  • przeżywaniu życia – a nie trwaniu; 
  • pozwoleniu sobie na szczęście czyli twórczym przystosowaniu się to tego co dostępne „tu i teraz”.

To samodzielna dorosłość i budowanie relacji poza domem rodzinnym.

Życie dorosłe to umiejętność łącznia różnych obowiązków życiowych (pracy, ogarniania mieszkania, gotowania, doszkalania się jeśli jest taka potrzeba), wyborów, relacji czy przyjemności. Czyli godzenie życia prywatnego i zawodowego. 

Od czego zacząć w swojej dbałości o zdrowie psychiczne? Od bycia świadomym swoich: emocji, ciała, umysłu, seksualności, duchowości i relacji z bliskimi. Gdy traci się kontakt lub ignoruje jeden z powyższych obszarów, pojawiają się różnego rodzaju niepokoje, napięcia, objawy psychosomatyczne takie jak: bóle, trudności ze snem, nerwobóle itp.

Pytania do samorefleksji:

    • Na czym koncentrujesz się zwykle: na tym, na co masz wpływ czy nie?
    • Czy uzależniasz swoje samopoczucie od innych? 
    • To co robisz wynika z poczucie przymusu czy jest twoją świadomą decyzją?
    • Co jeszcze musisz zrobić, by być szczęśliwym?
    • Żyjesz z poczuciem satysfakcji czy nie?

Rozważasz jakie formy są najlepsze dla Ciebie?

Możesz zadzwonić

tel. 609 535 061 • 661 938 991

lub poproś o kontakt z pomocą formularza