Czy depresja wymaga psychoterapii? Zwracając się do popularnego lekarza Google z zapytaniem o depresję, uzyskamy milion wielojęzycznych informacji na jej temat. Nie chcę powielać kolejnej. Ten krótki artykuł ma inny cel – spopularyzowanie ochrony własnej kondycji psychicznej. Czyli inaczej – jak mądrze korzystać z „siłowni” dla naszej psychiki.
Siłownia? Cool. Depresja? Wyrzuć ją
Po podjęciu decyzji o rozwoju tężyzny fizycznej – przed treningiem na siłowni, konsultujemy się zazwyczaj z trenerem, rzadziej dietetykiem lub lekarzem, jeśli istnieją obawy, że nasze zdrowie musi być podparte farmakologicznie. Tak przygotowani rozpoczynamy powolny trening siłowy, aerobowy i inne, aby nadać ciału „walory”, zwiększyć wydolność krążeniowo-oddechową albo utracić zbędne kilogramy.
Nad kondycją psychiki też musisz pracować
Jak to się ma do naszej kondycji psychicznej? Ona zazwyczaj jest spychana na szary koniec w myśl zasady: „najpierw masa, potem rzeźba”, a na końcu jakoś to będzie. Kulturowo rzecz ujmując – ważne jak wyglądasz, czym jeździsz i gdzie pracujesz. A czy ktoś pyta, jak się dzisiaj czujesz? Co przeżywasz? Jak się dziś masz? Czyli jak wygląda Twój świat wewnętrzny – czy cierpisz, a może się czymś martwisz albo radujesz? Nie. I nagle zdziwienie. Bo zaczynasz doświadczać pustki wewnętrznej. Coraz silniej i silniej, aż w końcu nie masz ochoty na aktywność fizyczną, dotychczasowe zajęcia cię nie cieszą. Świat zewnętrzny nie jest atrakcyjny.
Co zrobić, aby temu zapobiec? Odpowiedź jest zaskakująco prosta. Zobacz w którym miejscu jesteś. Czy trzyma cię przeszłość a może lęki o przyszłość. Poszerz swoją świadomość tak jak rozwijasz muskuły o to co cię cieszy, co smuci i jak Ci jest w relacjach z ludźmi. I nie rób tego w samotności. Przecież o ciało również troszczysz się pod okiem specjalisty. W krajach zachodnich posiadanie własnego psychoterapeuty jest równie ważne i na „czasie” jak posiadanie doradcy finansowego, trenera osobistego czy kosmetyczki. Zadbaj więc o siebie w gabinecie psychoterapeuty. Naucz się siebie i zabezpiecz przed kryzysem albo zminimalizuj jego skutki, jeśli już nastąpi.
Każdy okres rozwojowy ma własne kryzysy: dojrzewanie, rozpoczęcie aktywności zawodowej, pojawienie się potomstwa, odejście dzieci z domu, w końcu przejście na emeryturę. To przełomy w życiu obarczone ryzykiem pojawienia się stanów depresyjnych, obniżonego nastroju. Posługując się analogią dbania o ciało, kiedy zaniedbasz pierwsze oznaki trądziku młodzieńczego, ten na długo zagości na twarzy. Zaniezadbany pozostawi głębokie blizny.
Rozważasz jakie formy są najlepsze dla Ciebie?
- Psychoterapia indywidualna
- Psychoterapia grupowa
- Trening interpersonalny
- Terapia małżeńska – terapia par
- Psychoterapia w celu pokonania niepłodności
- Warsztaty i szkolenia
Możesz zadzwonić
tel. 609 535 061 • 661 938 991
lub poproś o kontakt z pomocą formularza